Національний банк України скасував вимогу щодо обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень із-за меж України в іноземній валюті на користь фізичних осіб, а також пом’якшив норми, які регулюють порядок виплати переказів в іноземній валюті, що надходять із-за кордону на користь фізичних осіб.
Зазначені рішення прийняті постановою Правління Національного банку України від 15.07.2014 № 423 “Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України” (далі – Постанова № 423 ).
З дня набрання чинності цією постановою припинить діяти вимога, згідно з якою уповноважені банки здійснювали обов’язковий продаж іноземної валюти, яка надходила фізичним особам (резидентам та нерезидентам) у сумі, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 150 000 гривень за місяць.
Разом з цим у Правилах здійснення за межі України та в Україні переказів фізичних осіб за поточними валютними неторговельними операціями та їх виплати в Україні[1] встановлена норма, відповідно до якої іноземна валюта, переказана з-за кордону на користь фізичної особи в сумі, що не перевищує в еквіваленті 150 000 гривень в один операційний (робочий) день, може бути виплачена готівкою без відкриття рахунку. Якщо сума переказу (переказів) в іноземній валюті перевищує в еквіваленті 150 000 гривень в один операційний (робочий) день, то такий переказ (перекази) зараховуються в повній сумі на поточний рахунок отримувача.
З метою удосконалення механізму здійснення операцій з обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті на користь юридичних осіб Постановою № 423 вносяться зміни до постанови Правління Національного банку України від 12.05.2014 № 270 “Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті”. Так установлюється норма щодо звільнення від обов’язкового продажу надходжень на кореспондентські рахунки банків-нерезидентів в іноземній валюті, які відкриті в уповноважених банках, та надходжень за операціями з розміщення депозитів банками-нерезидентами на рахунках в уповноважених банках.
Крім того, Постанова № 423 удосконалює Порядок реєстрації уповноваженими банками в Національному банку України правил проведення арбітражних операцій на умовах маржинальної торгівлі[2].
Досвід функціонування банківської системи в умовах викликів, що сформувалися в поточному році, засвідчив, що банки, які відчувають проблеми із платоспроможністю, не в змозі забезпечити надання на належному рівні послуг фізичним особам щодо проведенняарбітражних операцій на умовах маржинальної торгівлі. З огляду на зазначене підставою для скасування зареєстрованих уповноваженими банками в Національному банку правил проведення арбітражних операцій на умовах маржинальної торгівлі відтепер буде також прийняття Національним банком рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.
[1] Затверджені постановою Правління Національного банку України від 29.12.2007 № 496, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.02.2008 за № 74/14765, зі змінами.
[2] Затверджений постановою Правління Національного банку України від 05.11.2012 № 461, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 26.11.2012 за № 1976/22288.
|