Під час проведення спецслужбами операції щодо звільнення заручників, неухильно дотримуйтесь наступних вимог:
* Під час штурму приміщення, в якому вас утримують, негайно ляжте на підлогу обличчям вниз або сховайтеся за сидінням, якомога далі від вікон і дверей.
* Ні в якому разі не беріть до рук зброю, кинуту терористами, інакше вас можуть прийняти за одного з них.
* Нікуди не біжіть, не робіть різких рухів, відкрийте рот, на випадок застосування вибухових засобів.
* У жодному разі не біжіть назустріч співробітникам правоохоронних органів або від них, тому що вони можуть прийняти вас за злочинця.
* Може трапитися, що вимоги до вас терориста, представника влади або міліціонера будуть діаметрально протилежні. Робіть так, як вимагає бандит. За це вас не осудить жодна розумна людина.
* Якщо ви зрозумієте, що терорист блефує і в руках у нього муляж, не перевіряйте цього! Помилка може коштувати вам життя.
* Якщо поблизу стався вибух, не поспішайте покинути приміщення. Вас можуть прийняти за злочинця, і ви мимоволі станете мішенню для групи захоплення.
* Ніколи не втрачайте надію на звільнення. Пам’ятайте, чим більше часу пройде, тим більше у вас шансів на порятунок.
Більшість колишніх заручників протягом досить тривалого часу переживає посттравматичний стресовий розлад, симптомами якого можуть бути:
v порушення сну,
v втрата апетиту,
v апатія,
v раптові спалахи гніву,
v труднощі у спілкуванні з близькими.
Тому в перші дні після звільнення вам необхідно звернутися до медичних закладів за кваліфікованою психологічною допомогою.
ПАМЯТАЙТЕ! Будь-яка людина за збігом обставин може виявитися заручником у терористів. Наполегливо радимо добре завчити основні правила поведінки в таких ситуаціях. Щиро бажаємо, щоб ці знання вам ніколи не довелось застосовувати у реальному житті.
За матеріалами навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Вінницької області
|