Лист Національного банку України
від 20.08.2014 р. N 28-311/46106
Щодо можливого маніпулювання на грошово-кредитному ринку
Департамент контролю, методології та ліцензування валютних операцій Національного банку України (далі - Департамент) повідомляє, що у разі виявлення фактів, які можуть свідчити про спробу банку здійснити маніпулювання на грошово-кредитному ринку при купівлі-продажу іноземної валюти, а саме:
- подання заявки за курсом, який суттєво відмінний від офіційно встановленого;
- подання заявки з великим відхиленням від середньоденного обсягу операцій цього банку, розрахованого за попередній місяць;
- подання заявки зі значним для ринку обсягом тощо;
Національний банк України не буде підтверджувати заявку банку, яка надійшла в Систему підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку України Національного банку України (далі - Система підтвердження угод).
У такому випадку Департамент буде в робочому порядку (в т. ч. телефоном) вимагати у банків пояснення та копії документів, які слугують підставою цих операцій, для валютного контролю. Зазначені пояснення та копії документів мають бути терміново надані електронною поштою Національного банку України на адресу Департаменту - __________, або засобами e-mail на адресу ____________. Департамент протягом одного робочого дня з часу надходження зазначених пояснень і документів здійснюватиме їх оперативний аналіз та контроль заявки банку до Системи підтвердження угод.
У разі негативного результату такої оперативної перевірки заявка банку в Системі підтвердження угод погоджена не буде.
Заступник директора
Департаменту контролю, методології
та ліцензування валютних операцій
Г. Д. Хромоногова
Лист Національного банку України
від 21.08.2014 р. N 28-311/46650
Щодо можливого маніпулювання на грошово-кредитному ринку
У доповнення до листа від 20.08.2014 N 28-311/46106 Департамент контролю, методології та ліцензування валютних операцій звертає увагу керівників уповноважених банків, що до фактів, які можуть свідчити про спробу банку здійснити недобросовісні транзакції, відносяться також:
купівля іноземної валюти за фіктивними експортно-імпортними контрактами;
купівля іноземної валюти за фіктивними угодами з цінними паперами;
купівля іноземної валюти за удаваними угодами, змістом яких є викривлення реальної суті транзакції (наприклад, купівля валюти на погашення валютного кредиту, що був наданий без реальних підстав);
купівля іноземної валюти для приховування валютної виручки від обов'язкового продажу шляхом взаємозаліку тощо.
Заступник директора
Департаменту контролю, методології
та ліцензування валютних операцій
Г. Д. Хромоногова
|