ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ УКРАЇНИ ПО ЗАПАСАХ КОРИСНИХ КОПАЛИН при Державній службі геології та надр України на лист Державної фіскальної служби України від 19.02.2016 №2930/5/99-99-15-04-01-16 щодо визначення тимчасового (до проведення державної експертизи матеріалів геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин) коефіцієнта рентабельності гірничого (гірничодобувного) підприємства (Крмпе) для застосування платниками при обчисленні податкових зобов'язань у 2016 році на ділянках надр, де провадиться господарська діяльність з видобування корисних копалин, але геолого-економічна оцінка запасів корисних копалин з належним визначенням цього коефіцієнта ще не виконана, у листі від 21.03.2016р. № 171/07 повідомляє наступне.
Пунктом 27 Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.1997 № 432 (далі - Класифікація), встановлено, що «Умовно балансові та позабалансові запаси, що залучаються до розробки, переводяться до балансових». Відповідно, запаси корисних копалин, що розробляються на ділянках надр, де геолого-економічна оцінка ще не виконана, мають розглядатись як балансові рентабельно видобувні запаси.
Згідно з Класифікацією балансові запаси корисних копалин ділянки надр - це такі запаси, для яких на момент проведення геолого-економічної оцінки згідно з техніко-економічними розрахунками та/або матеріалами фінансової звітності доведено, що коефіцієнт рентабельності продукції гірничодобувного підприємства (розрахунковий та/або фактичний) є достатнім для економічно ефективного видобування корисних копалин на такій ділянці надр.
Державна комісія України по запасах корисних копалин (далі - ДКЗ) здійснила оцінку усереднених величин коефіцієнта рентабельності гірничодобувних підприємств за матеріалами геолого-економічних оцінок балансових запасів корисних копалин ділянок надр, виконаних в економічних умовах чинних у 2015 році. Облікова ставка Національного Банку України (далі - НБУ) змінювалась протягом 2015 року від 14 до ЗО % (усереднена за часом - 25 %).
Згідно з геолого-економічними оцінками запасів корисних копалин, виконаних у 2015 році, усереднені коефіцієнти рентабельності гірничих підприємств з видобутку корисних копалин склали: для нафти і газу - 0,47; для всіх інших гірничодобувних підприємств, за виключенням нафтогазових, -
0,25. Усереднений коефіцієнт рентабельності нафтогазовидобувних підприємств у 2015 році відрізняється від розрахованого на 2015 рік, у зв'язку зі змінами цін, рентних та інших обов'язкових платежів, що відбувались. Усереднений коефіцієнт рентабельності для інших гірничодобувних підприємств, за виключенням нафтогазових, - практично не відрізняється від розрахованого на 2015 рік.
На поточний час облікова ставка НБУ (22 %) є близькою до усередненої ?а 2015 рік (25 %). Тому визначені усереднені коефіцієнти рентабельності гірничодобувних підприємств за 2015 рік можуть бути обґрунтовано застосовані в 2016 році для ділянок надр, де провадиться господарська діяльність з видобування корисних копалин, але геолого-економічна оцінка запасів корисних копалин та належне визначення коефіцієнта рентабельності гірничодобувного підприємства (Крмпе) ще не виконані.
З огляду на викладене, відповідно до Положення про порядок розробки та обґрунтування кондицій на мінеральну сировину для підрахунку запасів твердих корисних копалин (затверджене наказом ДКЗ від 07.12.2005 №300, зареєстроване Мінюстом України за № 65/11939), а також Положення про порядок техніко-економічного обґрунтування кондицій для підрахування запасів родовищ нафти і газу (затверджене наказом ДКЗ від 27.11.2006 № 316, зареєстроване Мінюстом України за № 1383/13257), ДКЗ рекомендує встановити такі тимчасові (до проведення державної експертизи матеріалів геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин) коефіцієнти рентабельності для застосування платниками під час обчислення податкових зобов'язань в 2016 році:
для нафтогазодобувних підприємств - 0,47;
для всіх інших гірничодобувних підприємств - 0,25.
http://ch.sfs.gov.ua/media-ark/news-ark/243318.html
|